Kromě medu od včel získáváme i jiné produkty.

Propolis

Propolis (včelí tmel) je pryskyřičná látka, kterou včely sbírají na rostlinách produkujících pryskyřici. Najdou ji na mladých výhoncích nebo pupenech květů. Včely ho a využívají jako stavební nebo tmelící materiál a používají ho také jako desinfekci svého obydlí. Působí antibakteriálně a brání tím růstu choroboplodných zárodků, tím prokazuje včelám velkou službu

Propolisová tinktura je propolis vyluhovaný v alkoholu.

Využití: na popáleniny, posílení imunity, obranyschopnosti, bolesti v krku, paradentóza, bolesti zubů, rýma (inhalace), zánět průdušek, žaludeční vředy, dvanáctníkové vředy, katary trávicího traktu a mnoho dalších potíží.

Pyl

Pyl včely z květů donášejí do úlu na zadních nožkách v rouskách, ten pak pěchují do buněk. Používají ho pro krmení starších larev i pro svoji výživu.

Využití: Podporuje organizmus k rychlé obnově duševní a fyzické síly.

Mateří kašička

Mateří kašička je produkována hltanovými žlázami mladých včelích dělnic. Mateří kašičkou krmí včely larvičky, ze kterých pak vyrostou nové generace včel, trubců i matek. Také s ní krmí matku po celou dobu jejího života. Mateří kašička je koncentrátem obsahujícím hlavně bílkoviny a mnoho dalších složek. Často je dokonce označována za královský elixír mládí.

Využití: Pro omlazení organismu

Vosk

Včelí vosk je produkt voskotvorné žlázy dělnic. Vyloučené šupinky vosku včely kusadly zpracují a vystaví z nich postupně celý plást.

Včelí jed

Jed z bodnutí včelím žihadlem se někdy využívá při pohybových potížích.


Žádný z těchto produktů nesmí používat lidé alergičtí na včelí produkty.

Z uvedených včelích produktů prodáváme pouze propolis.