z archivu J.Havlína:

Záměr postavit proletovou halu v vznikl v roce 1977 ve skupině chovatelů matek písecka přítele ing.Vladislava Krause z Borečnice, př. Jaroslava Bicana z Písku, př. Jana Košatky z Kluk a př. Jaroslava Havlína ze Zlivice.

Chtěli jsme odzkoušet, zda je možnost chovat matky před začátkem sezóny a to v obobí zimy v měsíci lednu a přidat do včelstev v únoru.

Tento záměr se nám podařilo uskutečnit u přítele Krause v Borečnici, viz filmové zpracování. Vše bylo vybudováno svépomocí. Chov v tomto období byl velice finančně náročný, takže jsme chov absolvovali ještě v roce 1978, ale potom jsme vše ukončili.

Začátky byly komplikované. Chov byl zahájen o vánocích roku 1977 osazením včelstev do haly a zároveň byl zahájen chov trubců.

V lednu 1978 jsme v hale použili lísky nařezané na zahradě a včelsta začala sbírat pyl. Vše začalo pracovat a včely se chovaly jako v sezóně.

Koncem února 1978 se nám povedlo odchovat kladoucí inseminované matky. Kladoucí matky, takto vychované byly přidané do včelstev ještě v únoru a v sezóně se chovaly výborně.

K provozu haly bylo použito osvětlení ultrafialových zářivkových trubic. Topení bylo zajištěno topnými tě

lesy a vlhkost pomocí trysek. Vše bylo atomatizované.

Provoz haly byl ale finančně nákladný, i když byl včelám změněn režim. Včely snášely obrácenou změnu režimu den a noc dobře. V noci byla hala v provozu na noční proud a přes den byl ve včelách klid. Další sezóna 1978 byla poslední. Financování bylo drahé, přesto se chov ještě provozoval.

O proletové hale jsme natočili krátký film, který Vám zde nabízíme ke zhlédnutí. Můžete si tak udělat představu, jak tento projekt vypadal.
Psal se rok 1977.

Tento unikátní film (17:58) o proletové hale byl natočen v roce 1977 osmičkou kamerou. V devadesátých letech byl převeden do formátu VHS a v roce 2011 zdigitalizován.

FILM O PROLETOVÉ HALE SI PUSŤTE ZDE