Naše linie Havlínky pocházejí ze Slovinska z oblasti Kraňska, z Kočevske Reky. Tento materiál je v našem chovu již od r. 1980 a postupným křížením a šlechtěním vznikly tyto dvě linie do dnešní podoby.

Linie matek

Pomocí inseminace uchováváme linie matek příbuzenskou plemenitbou. Tyto dvě linie jsou označeny čísly, vše máme evidované a tyto matky mají rodokmen. Jejich vlastnosti jsou podobné pouze s jemnými rozdíly:

Včely linie 152 se vyznačují především svojí mírností. Jsou vhodné pro začátečníky a pro chov matek, když musíte do včel za každého počasí. Dobře plní kašičkou misky a starají se dobře o výchovu nových matek. Jsou neuvěřitelné sběratelky pylu. Jejich nevýhodou může být pro někoho pomalejší jarní rozvoj, ale nakonec vždy vše doženou.

 

Včely linie 745 mají velký nástup při jarním rozvoji a dokáží vytvořit velmi silná včelstva. Tím mají při dobré snůšce výborný výnos medu. Jsou vhodné pro prostornější úly nebo pro nástavkové včelaření. Někdy si při prohlídkách víc hájí své obydlí. Když je ale sluníčko vytáhne ven, jsou zlaté.

 

Matky volně spářené:

Matky chováme od těchto dvou linií. Materiál bereme od inbredních matek, tedy vždy od čisté linie. Této první generaci se říká F1. Matky vychováváme v oplodňáčkách a necháme je vylétnout k volnému oplození. Jejich spáření tedy nemáme pod kontrolou a vlastnost linie tedy nemusí být 100%. Matky prodáváme vždy rozkladené.

Cena matek F1

 

Matky inseminované:

Křížíme tyto dvě linie mezi sebou. Chováme je stejným způsobem, jak je popsáno u volně spářených jen s tím rozdílem že matky nemohou vylétnout na snubní prolet, Jejich oplození provádíme inseminací. Trubce které bereme k inseminaci máme podchyceny a víme tedy od jakých matek jsou. Tím jsou zajištěny jasné vlastnosti.

Prodáváme kombinace:

  • 745 (matka) x 152 (trubci),
  • 152 (matka) x 745 (trubci).

Jejich vlastnosti jsou přibližně stejné. Inseminované matky jsou vhodné pro chov a také pro zkušenější včelaře. Přidání těchto matek bývá někdy složitější, doporučuji je přidávat opatrněji, spíš do oddělků než do velkých včel. Zdá se, že včelám méně voní a někdy je nechtějí přijmout. Někdy mají tendenci je brzy měnit, prostě musí se hlídat. Jejich cena je díky velké pracnosti dražší.

Cena inseminovaných matek